robot kuka | LIFTEC SKNad automatizáciou a robotizáciou sa aspoň čas od času zamyslí snáď každý majiteľ alebo šéf výrobnej firmy. Dôvodov, prečo zaviesť vo funkčných závodoch moderné technológie, je celý rad. Tým najvýznamnejším je konkurencieschopnosť. Ako súvisí automatizácia a robotizácia so stabilitou firmy?

Automatizácia vezme ľuďom prácu. Alebo nie?

História má tendenciu sa čas od času v menších premenách opakovať. Podobne ako mali v počiatkoch priemyselnej revolúcie ľudia obavy, že im výrobné stroje vezmú prácu (a neváhali ich preto všemožne likvidovať), aj dnes sa rad pracovníkov stavia k automatizácii a robotizácii s dešpektom. Automatizované linky ani roboty dnes našťastie nikto zámerne nerozbíja, istá obava z moderných technológií – predovšetkým z hľadiska úbytku pracovných miest – medzi ľuďmi však je. Skutočný vplyv je však väčšinou presne opačný. Samozrejme, ľudská pracovná sila na určitých pozíciách už s nástupom nových technológií nie je potrebná (možno sa vám práve vybavil dnes už legendárny film Vratné lahve, v ktorom automat na vrátenie fliaš poslal na čas do dôchodku postavu Zdeňka Svěráka). Doterajšie výsledky zo spoločností, v ktorých sme doteraz realizovali požiadavky na automatizáciu alebo robotizáciu, hovoria ale jednoznačne v ich prospech.

Čo sa so zavedením automatizácie alebo robotizácie zmenilo? Ruka v ruke s modernými technológiami ide konkurencieschopnosť. Firmy mali priestor zvýšiť výrobné kapacity, obchodníci mohli dojednať viac zákaziek a firmy tak mohli nabrať nových ľudí.

Predstava, že sa pracovné úrady zahltia ľuďmi, ktoré nahradia plne autonómne výrobné linky a roboty, je pritiahnutá za vlasy. Človek má stále svoju neotrasiteľnú a nezastupiteľnú pozíciu. Robot alebo stroj ho ale dokáže nahradiť v stereotypných – a teda často duševne ubíjajúcich – činnostiach. Typickým príkladom je potrebná kontrola kvality s pomocou strojového videnia.

Kde chýba ľudia, tam zastúpi technológia?

Moderné automatizované technológie sú tiež riešením nedostatku pracovnej sily, s ktorým sa ešte donedávna potýkal rad menších a stredných firiem. Napríklad v logistike, ktorá zahŕňa celý rad neobsaditelných pozícií, je automatizácia často jediná možnosť.

Neviete, kde začať?

Poradíme vám. Posvietime si na špecifiká vašej firmy a zistíme, kde by vám mohla automatizácia prospieť. Kontaktujte nás.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022