Stvorený pre tvrdé povrchy: na kov choďte s mikroúderom
apríl 2020

.
Mikroúderové značenie predstavuje spolu s laserom nepochybne najatraktívnejšiu značiacu technológiu. Výsledky mikroúderových zariadení sú na pohľad veľmi efektné a aj samotný stroj zaujme princípom, na ktorom funguje. Navyše sa jedná o takmer nezničiteľné značenie. Z povrchu ho skrátka len tak nedostanete.
Mikroúder alebo Rydlo?
Priemyselné zariadenie využíva na značenie povrchov hrot a stlačený vzduch. Teda ak hovoríme o pneumatickej verzii mikroúdera, ktorá je spoľahlivejší než elektromagnetický variant. Pomocou stlačeného vzduchu vytlačí hrotom do povrchu jednotlivé presne zamerané mikrobody, ktoré dohromady tvoria požadovaný tvar. K vtláčanie dochádza s vysokou intenzitou a frekvenciou. Škála alfanumerických znakov, tvarov, obrázkov či 2D kódov, ktorú možno s mikroúderom vytvoriť, je takmer neobmedzená.
Na podobnom princípe stavia tiež menej známy rycí systém. Využíva však iný hrot a menší tlak vzduchu. A ako vyplýva z názvu – nevtláča, ryje. Paleta znakov a tvarov, ktorými možno povrch označiť, je u mikroúderu aj rycieho systému zhodná.
Kde sa s mikroúderom stretnete?
V prípade mikroúderu hovoríme o takzvanom kontaktnom značení, ktoré je trvalé a takmer nezničiteľné. Možno ho dokonca aj prefarbiť alebo prelakovať, a napriek tomu zostáva spoľahlivo čitateľné. To je u kovových povrchov, ktoré spravidla vyžadujú ďalšie chemické ošetrenie, veľká výhoda.
Veľkosť znakov, ktoré môžete s pomocou mikroúderu vytvoriť, sa pohybuje od pol milimetra do dvoch centimetrov. Obe zariadenia sa používajú predovšetkým na značenie oceľových plechov, ale aj iných kovových alebo plastových dielov, u niektorých aplikácií dokonca aj na značenie dreva alebo skla. Ako vyplýva z vyššie uvedeného popisu princípu mikroúderu, aplikácie nevyžadujú, na rozdiel napríklad od niektorých tlačiarní, žiadny spotrebný materiál a možno ich zapojiť takmer do akejkoľvek výrobnej linky.
Aký je teda rozdiel medzi mikroúderom a rycím systémom? Podľa čoho sa má záujemca o jednu či druhú technológiu rozhodovať?
V porovnaní s mikroúderom sú rycie zariadení pri prevádzke výrazne tichšie. Naopak mikroúderové prístroje zaobstaráte lacnejšie než rycie. Naviac ich môžete používať aj pri manuálnom spôsobe značenia takzvanou pištoľovou ručnou verziou.
Ako pri každej dlhodobej investíciei, výber ideálneho riešenia sa odvíja od zhodnotenia vašich podmienok, požiadaviek a potrieb. Ak hľadáte ideálny variant značenia tvrdých povrchov, ozvite sa nám. Spoľahlivo nájdeme najlepšie riešenie.