Kým niekde prevzali moderné technológie priemyselného značenia definitívne slovo, inde nemá zmysel pátrať po modernejšej technológii. Na papier, papierové krabice alebo kartóny  budeme tlačiť inkjetom asi navždy. Ako vybrať vhodnú atramentovú tlačiareň? Je potrebné vedieť, čo od výsledku očakávate.

Nielen papier. Aj krabice a drevo.

Napísali sme toho už dosť o laseri, mikroúderi, dokonca aj o pôvode čiarových kódov, málo bolo ale povedané o prapradeduškovi všetkej tlače – potlači papiera. Aj tu prešla technológia významným vývojom, a aj keď v niektorých ohľadoch na svoje „kolegyne“ – modernejšie spôsoby značenia – stráca, stále sú oblasti, kde nemá zmysel pátrať po modernejšej technológii.
V priemyselnom značení predstavuje tlač na papier predovšetkým tlač na kartón, papierové krabice, potlač papierových tašiek a iný savý materiál. Na potlač takýchto materiálov sa najčastejšie používajú High Resolution Print (HRP), prípadne Thermal Inkjet (TIJ).
Každá technológia má však svoje obmedzenia. U dvoch vyššie spomínaných technológií je dôležitým parametrom to, že značený materiál musí byť v každej fáze tlače v rovnakej vzdialenosti od tlačovej hlavy. Inými slovami, povrch značeného materiálu musí byť rovný. Či padne voľba na HRP alebo TIJ potom záleží na tom, aký očakávate výsledok.
Pri jednoduchých, zvlášť u jednoriadkových potlačí si vystačíte s Thermal Inkejt. Výhodami technológie sú navyše bezúdržbová prevádzka a nízka obstarávacia cena ako aj prevádzkové náklady. Maximálna šírka potlače je v tomto prípade 12,7 mm, je ale možné prepojiť niekoľko tlačových hláv do jedného celku a tým popisové pole výrazne zväčšiť. Kvalita takejto potlače môže byť aj 600 dpi, je teda veľmi dobre čitateľná. Okrem rôznych papierových produktov môžete TIJ značiť aj výrobky z dreva.

Pre vyložene luxusnú potlač

O poznanie zložitejší a sofistikovanejší systém HRP ponúka výrazne širšie tlačové možnosti. Môžete s ním natlačiť znaky od 50 mm do 100 mm, pri modeloch DUO až 200 mm s rozlíšením až 720 dpi. Technológia navyše funguje bezchybne aj vo veľmi prašných a ťažkých prevádzkach. Napadá vás, kde sa s výsledkom potlače pomocou tejto technológie môžete bežne stretnúť? Trebárs zložité obrazce a logá zdobia škatule od vína práve vďaka tomu, že si tvorcovia HRP dali s technológiou toľko záležať.
Chcete poradiť s výberom tlačiarne, ktorá zaručene prinesie to, čo potrebujete? V značení máme dlhoročné skúsenosti, neváhajte sa na nás obrátiť.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022