Plasty je možné označiť takmer akoukoľvek značiacou technológiou. Lenže, nie je značenie ako značenie. Kde sa hodí jedna technológia, tam neobstojí druhá. A naopak. Laser, mikroúder, ink-jet i etikety majú skrátka plusy i mínusy. Zas a znovu závisí voľba predovšetkým na tom, aké požiadavky na celý proces označenia plastov kladiete.

Označenie plastov: navždy/dočasne 

V prevádzkach, kde je potrebné produkciu označovať 2D kódmi alebo alfanumerickými údajmi, sa väčšinou používajú tieto technológie označenia plastov:

  • laser
  • mikroúder
  • aplikácia etikiet
  • ink-jet

Z hľadiska životnosti označovania môžeme technológie rozdeliť do dvoch skupín. Trvalý, takmer nesmrteľný popis, získame s pomocou laseru alebo mikroúderu. Po rokoch skúseností s najrôznejšími dodávateľmi máme vytipovaných spoľahlivých výrobcov, za ktorých výrobkami stojíme. Taktiež pokiaľ sa pri niektorej zákazke ukáže vhodnejšia voľba mikroúder, vieme, na ktorého dodávateľa sa obrátiť.

Popis ink-jetom stojí spolu s etiketami na druhej strane, v skupine technológií, ktorými nemožno docieliť trvalý popis. I napriek tomu si obidve vo svete priemyselného označenia držia svoje nezastupiteľné miesto. Ink-jetom možno napríklad urobiť označenie plastov i ďalších povrchov takzvaným neviditeľným atramentom. A to žiadna iná technológia nedokáže.

Súmrak tlačiarní etikiet? Zatiaľ nie

Pravdou je, že samolepiace etikety v posledných rokoch na mnohých miestach nahrádzajú modernejšie technológie. I u našich klientov sa zvyčajne stretávame s požiadavkou na 

náhradu staršej alebo dosluhujúcej technológie novým zariadením. Napríklad laserom. Výhoda laserového označenia spočíva v tom, že tlačíme priamo na plast. Bez etikety, medzikusu, ktorý sa môže stratiť alebo poškodiť. V minulosti sme však už navrhovali pre niektoré prevádzky riešenia, v ktorých fungovali obe technológie. Laserové značenie i potlač etikiet. V takýchto prípadoch väčšinou zaisťoval popis primárne laser, samolepiace etikety tlačené na termotransferových tlačiarňach potom plnili funkciu akéhosi provizória, zálohy celého výrobného systému. Tlačiarne etikiet naviac stále patria medzi lacnejšie riešenia, a preto tam, kde je tlač etikety dostačujúca, obvykle prevádzkovatelia po modernizácii nesiahajú. Stačí, keď dajú prednosť kvalitným samolepiacim etiketám.

K priemyselnému označeniu plastov sa používajú všetky technológie. Opäť platí, že čo výrobok, to iné požiadavky, a tým pádom i iný spôsob označenia. Preto vždy, nech riešime tlač na plasty, kov, drevo alebo akýkoľvek iný povrch, vždy sa najprv dôkladne zoznamujeme s potrebami a požiadavkami klienta.

Hľadáte riešenie pre svoju firmu? Už nemusíte. Sme pripravení. STAČÍ NÁM DAŤ SIGNÁL.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022