Aj napriek rozmachu moderných technológií zostáva značenia atramentom neotrasiteľnú stálicou. Atramentom, ak používate správny typ, môžete označiť väčšinu materiálov. Navyše patrí medzi lacnejšie spôsoby, ako obal alebo produkt označiť požadovanými údajmi. Aj značenie atramentom sa však môže predražiť – paradoxne najčastejšie kvôli snahe ušetriť.

Atrament do každého počasia

Pri výbere značiacej technológie musíme vždy brať do úvahy podmienky prevádzky, účel produktu, skrátka všetky premenné. Ak sledujete náš blog pravidelne, poviete si, že túto obohranú pesničku opakujeme zakaždým. Lenže ono to tak skrátka naozaj je. A technológia ink-jet nie je výnimka. V skutočnosti môže klientovi – i realizátorom – táto zdanlivo jednoduchá cesta k priemyselnému značeniu pekne skomplikovať život.

Všetko začína zoznámením sa s materiálom. Niektoré povrchy sú extrémne savé, iné naopak vôbec. Kým jednému výrobku „stačí“ nenáročný atrament, inde sú nároky na odolnosť významne vyššie. V portfóliu máme aj atramenty, ktoré sú odolné voči brzdovej kvapaline. Tá na iné druhy atramentu pôsobí ako žieravina. Možností je skrátka veľa a vždy na ne musíme pamätať.

Atrament – všestranný prostriedok priemyselného značenia

Už sme si povedali, že značenie atramentom môžeme použiť u najrôznejších materiálov. Správny atrament drží na PET fľašiach, PVC, PE i PP. Používa sa aj na sklo, kov, drevo, samozrejme na papier. Atramentom sa tiež bežne značia káble. Na vajciach môžete nájsť atrament v modrej, červenej aj zelenej farbe. Priamo na potraviny sa používa takzvaný jedlý atrament. A napríklad plienky niekedy obsahujú modrý atrament na báze etanolu, ktorý funguje ako indikátor vlhkosti.

Typy atramentov sú však zaujímavé predovšetkým vlastnosťami. Trebárs v automotive sa ku značeniu atramentom používa druh, ktorý odolá aj teplotám okolo 1000 ° C. Fluorescenčný atrament je viditeľný len pod UV svetlom. Zároveň existuje atrament, ktorý sa práve UV svetlom vytvrdzuje – odolá potom najrôznejším chemickým látkam. Termochromatické atramenty menia farbu pri dlhšom pôsobení teplôt, čo sa využíva pri sterilizácii potravín. A tak ďalej.

Asi je vám v tejto chvíli jasné, že za odolnejšie atramenty, prípadne typy s mimoriadnymi vlastnosťami, si spotrebiteľ musí priplatiť. Investícia do originálnych náplní sa však vypláca aj u „obyčajných“ atramentov. Falzifikáty a náhrady sa síce dajú zaobstarať za nižšiu cenu, môžu ale nenávratne poškodiť stroj. Inštaláciu ink-jetov, prípadne akúkoľvek realizáciu, ktorú atramentovú tlačiareň zahŕňa, preto vždy spájame s dôkladným preškolením ohľadom zaobchádzania so strojom a aj ohľadom výberu náplní a ďalšieho spotrebného materiálu.

Hľadáte pomoc s priemyselným značením? Radi Vám s tým poradíme. Kontaktujte nás.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022