Najznámejšiu podobu šifrovania alfanumerických informácií predstavuje zrejme kód čiarový. Kto by ho nepoznal. Veď sa vyskytuje na drvivej väčšine ľubovoľného spotrebného tovaru. Čoraz populárnejší v posledných rokoch je ďalší čiernobiely kód – QR kód. Aspoň si to teda väčšina laickej verejnosti myslí. S QR kódom to však nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Nie je QR kód ako „QR“ kód

Ak sa užívateľovi nechce vypisovať adresa stránky, naskenuje kód a v okamihu sa ocitne na inzerovanom webe. Alebo behom pár sekúnd získa veľké množstvo dát a informácií, ktoré by sa na pár štvorcových centimetrov – čo zodpovedá rozmerom kódu – nikdy nepodarilo vtesnať. Takzvané 2D kódy sú veľmi pohodlnou a spoľahlivou cestou uchovanie a odovzdanie najrôznejších alfanumerických údajov. So získavaním dát nebýva problém, pretože čítačky už medzi ľuďmi stihli udomácniť.

Rovnako ako súhrnné označenie „QR kód“ pre všetky dvojrozmerné čiernobiele kódy, ktoré je v skutočnosti chybné. Správne rozlišujeme dva typy, a síce už spomínaný a podstatne známejší QR kód a takzvaný DataMatrix Code, pre ktorý sa používa skratka DMC.

Zdanlivo sú si veľmi podobné, napriek tomu sa líšia. Vzhľadom, v prevedení aj funkčnosťou.

DMC: menej miesta, menej informácií. Ale…

QR kód a DMC rozpoznáte ľahko. Charakterickým znakom QR kódu sú tri sústredné štvorce v troch rohoch symbolu. Ak tam nie sú, máte do činenia s DMC.

DMC kód umožňuje kódovať 2335 alfanumerických dát, QR kód až 4296. Čo do objemu kódovateľných dát, má QR kód zdanlivo jasnú prevahu. Zároveň však platí, že pri rovnakom objeme kódovaných dát zaberá DMC kód výrazne menšiu plochu ako QR kód a je vďaka opakovaniu dátových sekvencií čitateľný aj vo chvíli, keď až 30% kódu z rôznych dôvodov chýba alebo je poškodených. Navyše môže mať aj obdĺžnikovú podobu, ktorá je pre značenie niektorých druhov výrobku vhodnejšia.

Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že QR kód sa hodí a väčšinou sa aj používa na marketingové účely, pretože umožňuje kódovať URL adresy ľubovoľnej webovej stránky, prípadne k prenosu neštandardných dátových formátov. Kde však nie sú tieto „vychytávky“ potrebné, tam veľmi spoľahlivo funguje DMC.

Asi najrozšírenejší je DMC kód v zdravotníctve, farmácii a automobilovom priemysle, pričom najčastejšie sa značí pomocou laseru, prípadne mikroúderu. DMC kód je možné vyznačiť aj pomocou Ink-jetu a termotransférovej ​​tlačiarne na etikety. V množstve firiem však značenie na etikety nahradilo laserové značenie, čím odpadli náklady na spotrebný materiál.

Riešite aktuálne kódy? Ozvite sa nám, nájdeme pre vás najoptimálnejšie riešenie.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022