Technológie pre značenie primárnych a sekundárnych obalov

Presné, efektívne a trvácne značenie obalov je veľmi dôležité ako pre výrobcov, tak pre konečných spotrebiteľov. Jednou z výhod značenia je zabezpečenie sledovateľnosti od výroby, až ku konečnému spotrebiteľovi, počas celého dodávateľského reťazca. V mnohých priemyselných odvetviach je navyše značenie zo zákona povinné. Výrobky musia byť označené dátumom spotreby, šarží a pod.

Značenie primárnych obalov

Pre značenie primárnych obalov sa najčastejšie používajú tri hlavné technológie, ktoré nájdete aj v našej ponuke.

Laserové značenie

Technológia laserového značenia má vyššie počiatočné náklady, ale vďaka nulovým prevádzkovým nákladom (bez atramentov, riedidiel, filtrov) sa investície rýchlo vrátia, najmä vo vysoko kapacitných linkách.

Kontinuálne inkjetové tlačiarne (CIJ)

CIJ tlačiarne sú široko používané pre ich vyvážený pomer nákladov na tlač a obstarávacie ceny. CIJ tlačiarne môžu využívať široké spektrum atramentov a umožňujú tlač z väčšej vzdialenosti od produktu (až 2 cm).

Termálne inkjetové tlačiarne (TIJ)

TIJ tlačiarne, napr. od firmy Anser, sú ideálne pre menšie a stredné firmy, ako sú craftové pivovary a vinárstvo. Sú jednoduchšie na obsluhu a údržbu, s nízkymi obstarávacími nákladmi a jednoduchou výmenou cartridgov. Nevýhodou je obmedzenie na tlač z boku alebo zhora a maximálnu vzdialenosť od produktu do 5 mm.

Značenie sekundárnych obalov

Značenie sekundárnych obalov je nemenej dôležité a možno ich tiež značiť niekoľkými spôsobmi.

Etiketovanie

Automatické aplikátory etikiet s dotlačou alebo bez dotlače sú stále populárne. O o označovaní produktov a obalov aplikátormi etikiet si môžete prečítať v jednom z našich článkov na blogu.

>

HRP tlačiarne

Na trhu sa objavuje trend nahrádzať etikety priamou potlačou na kartón pomocou HRP tlačiarní. Tento spôsob je cenovo výhodný a ekologický, najmä s využitím linerless systému, ktorý eliminuje nerecyklovateľný silikónový nosič. Kvalita tlače dosahuje až 600 DPI, čo je výhodné pre verifikáciu kódov.

Značenie paliet

Pre značenie paliet sa najčastejšie používajú paletové aplikátory etikiet s dotlačou od značiek ako CAB alebo Arca. Tieto aplikátory sú vybavené tlačovým modulom pre priamu dotlač dát na etiketu, ktorá je potom pneumaticky nanesená na paletu. Etikety je možné aplikovať z jednej, dvoch alebo všetkých strán palety podľa požiadaviek zákazníka.

S nami získate spoľahlivého partnera pre všetky vaše potreby v oblasti značenia obalov. Naše dlhoročné skúsenosti a široká ponuka technológií vám zaistia optimálne riešenie pre vašu výrobu.