Na akom princípe funguje termotransferová tlačiareň, možno vytušit z jej názvu. K prenosu farby z väčšinou čiernej farbiacej pásky sa využívajú vysoké teploty. Ide o jeden z lacnejších spôsobov priemyselného značenia, preto sa technológia používa naprieč najrôznejšími odbormi od potravinárstvo cez automotivw až po stavebníctvo.

„Zručná“ termotransferová tlačiareň

Termotransferovú tlač vymysleli zhruba pred päťdesiatimi rokmi Japonci. Od tej doby sa samozrejme veľa vecí ohľadom tejto technológie zmenilo. Či už sa bavíme o kvalite a rýchlosti tlače, samotných tlačiarní alebo materiálov na potlač.

V priebehu rokov, ruka v ruke s všadeprítomným dôrazom na výkon a efektivitu, sa vyvíjali aj požiadavky na uskutočniteľnosť tlače v najrôznejších výrobných podmienkach. Zvyšovala sa rýchlosť, ladil sa takt výrobnej linky ako aj rôzne varianty umiestnenia potlače.

Bývali časy, kedy sa etikety lepili zložito ručne. Dnes už zvládnu aplikovať etikety najrôznejších veľkostí na rozmanitý rad produktov automatické aplikátory, ktoré tak jednak šetria manuálnu prácu, jednak celý proces značne urýchľujú.

Termotransfer vs. termotlač

Z času na času niekto mylne považuje termotransferovou tlačiareň a termotlač za jedno a to isté. Nie je to tak. Obe technológie využívajú na potlač takzvanú tlačovú hlavu, obe pracujú za vyšších teplôt, existujú dokonca tlačiarne, ktoré podľa výberu užívateľa dokážu termotransfer i termotlač. V skutočnosti však ide o dve rozdielne varianty priemyselného značenia.

Termotlač nevyužíva termotransférovú pásku a tlačený obraz vzniká priamo v štruktúre materiálu, vyžaduje preto špeciálne termocitlivé etikety. Prevádzkové náklady sú síce nižšie, na druhej strane je tento druh potlače náchylný na svetlo, teplo i mechanické poškodenie. Životnosť tlačovej hlavy termotlače je v závislosti od spôsobu používania a kvality používaného materiálov o štvrtinu až polovicu kratší ako u termotransférovej tlačiarne. Termotlač je navyše vzhľadom k zloženiu povrchu termocitlivých etikiet menej ekologický variant. Suma sumárum, pri výbere je vždy dôležité brať ohľad na pomer ceny a výkonu.

Potrebujete tlačiareň a neviete si s výberom rady? Kontaktujte nás, radi vám poradíme najoptimálnejšie riešenie.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022