Premýšľate, ako na značenie káblov? Odpoveď je … odpoveď vlastne neexistuje. Aspoň nie jednoznačná odpoveď. U káblov, hadíc a ostatných podobných výrobkov totiž platí to isté, čo pre priemyselné značenie všeobecne. Záleží na tom, čo potrebujete. Respektíve na tom, čo potrebuje kábel.

Značenie káblov ako na bežiacom páse

Káble sa najčastejšie značia pomocou technológie CIJ – alebo continuous ink-jet. Jednoznačnou výhodou technológie je, že dokáže káble označiť aj pri veľmi vysokých rýchlostiach. Potrebným údajmi sa potom káble označujú doslova ako na bežiacom páse.
Ako už vás však zrejme napadlo, u káblov nejde len o to, správne ich označiť. Výrobca musí tiež vyriešiť, ako kábel „naporcovať“ do správnych dĺžok a ďalšie úpravy. Pri riešení podobných požiadaviek spolupracujeme so spoločnosťami rôznych strihačiek a krimpovacích strojov. Výrobu káblov, káblových zväzkov či elektrických rozvádzačov tak spoločne vieme značne zrýchliť a zjednodušiť.

Kam nemôže ink-jet, tam dáme laser

Čo keď sa klient bráni technológii ink-jet? Čo keď sa atrament z rôznych dôvodov do výroby skrátka nehodí? Aj s tým sme sa už stretli. V niektorých prípadoch sme zvolili pevnolátkový laser V-LASE green od spoločnosti Datalogic, ktorý umožňuje popísať celú výrobnú produciu káblov – bez ohľadu na rozličné materiály a farby. Niektoré materiály a výrobné postupy ponúka priestor aj CO2 laser. Riešenie s ľubovoľným laserom má v porovnaní ink-jetovými tlačiarňami tú výhodu, že šetrí prevádzkové a servisné náklady. Musíte však počítať s vyššími nákladmi na obstaranie.
Možností značenie káblov je skrátka viac. Vybrať správne riešenie ale nepredstavuje v zásade veľký problém. Stačí poznať priemer, materiálové zloženie izolácie a jej farebnosť, takt výrobnej linky, prípadne ďalšie technické požiadavky. Potom už je vcelku hračka zostaviť zariadenie, ktoré káblom vymeria potrebnú dĺžku a opatrí ich správnym kvalitným popisom.

Na tento článok ste asi nenarazili náhodou. Potrebujete vaše káble „nejako označiť“? Navrhneme zariadenie, ktoré bude značenie vykonávať dlho, dobre a spoľahlivo. Kontaktujte nás, radi vám poradíme najoptimálnejšie riešenie.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022