Zatiaľ čo o priemyselnom značení sme toho v posledných článkoch napísali veľa, trochu sme zabúdali na automatizáciu, našu ďalšiu doménu. Návrhy a realizácie najrôznejších automatizovaných riešení pritom robíme veľmi často. Stretli ste sa niekedy s požiadavkou na riešenie značiacich zariadení, a zároveň jeho bezproblémové prepojenie s už fungujúcou výrobnou linkou? My mnohokrát.

Dôvera strojom = zelená pre automatizáciu

Ako jeden z najbežnejších príkladov môžeme uviesť moment, kedy zákazník – napríklad prevádzkovateľ vstrekolisov na výrobu plastových výrobkov – požaduje na jednotlivých linkách plne automatizovaný proces označenia plastov. To obvykle zahrňuje i nasledujúcu kontrolu kvality produktov, načítanie 2D kódov a komunikáciu s nadriadeným systémom či databázou.

Za roky realizácie sme nazbierali skúsenosti s mnohými dodávateľmi, takže dnes máme svoje osvedčené tipy na najrôznejšie zariadenia a potrebné súčasti takýchto liniek. Ak je klient otvorený našim radám, významne nám uľahčí prácu. Spravidla už vieme, kde a na koho sa obrátiť a čo dopytovať. Pokiaľ to však z rôznych dôvodov nie je možné, alebo ak je klientova požiadavka naozaj špecifická, ideme inou cestou. Náš zákazník… však to poznáte. Nakoniec, princíp zostáva rovnaký, rozdiel je v detailoch.

Automatizovaná linka na značenie jogurtov. Alebo napríklad tehál

Môžeme tiež uviesť príklad realizácie v spoločnostiach z odvetvia FMCG – producentov výrobkov určených k rýchlej spotrebe ako sú potraviny alebo čistiace prostriedky. Niekoľkokrát sme vyhrali, a tiež úspešne dotiahli do konca, zákazky na automatizované pracovisko pre aplikáciu samolepiacich etikiet. Orieškom býva navrhnúť, naprogramovať a zostaviť výrobnú linku tak, aby aplikácia etikiet prebehla v súlade s procesom výroby a výrobnými požiadavkami. A predovšetkým, aby linka bola spoľahlivá a prichádzalo k minimálnym odstávkam pri prestavbe a zmenách výrobnej produkcie. Pretože čo produkt, to iný rozmer, povrch, etiketa a tak ďalej. Každému je jasné, že pridlhé prestoje medzi odstávkou, prednastavením a opätovným spustením linky nie sú žiadúce. Čas sú peniaze. Taká realizácia nie je zrovna jednoduchá, ale ani nemožná.

Mimochodom, podobnú linku sme už realizovali v závode na výrobu stavebných produktov – preto ten na prvý pohľad zvláštny podnadpis. Je úplne jedno, čo, kde a ako potrebujete označiť, alebo akú mieru automatizácie si k linke predstavujete. Nájdeme riešenie. Nebuďte skúpi a dajte nám o svojich plánoch vedieť.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022