Sú tu s nami už veľa rokov, stretávame sa s nimi takmer denne a v logistike, doručovaní a nákupoch predstavujú obrovskú pomoc. Reč je tentoraz o čiarových kódoch. Kde sa čiernobiele pruhy s číslami vzali? Vzišli z piesku. Celkom vážne!

Za čiarové kódy vďaka vám, bratia.

Svet vďačí za čiarový kód Američanovi Normane Josephovi Woodland. Práve ten totiž prvý čiarový kód pred takmer sedemdesiatimi rokmi prvýkrát nakreslil. Na pláži do piesku. Woodland býval skautom a ako neskôr, keď sa ho svoj patent pýtali, vysvetľoval, jeho pôvodné predstava mala blízko k morzeovke. V jednej chvíli ale potiahol prsty trochu viac než zamýšľal, z bodiek sa stali čiarky a nápad na budúce patentovaný kód – ktorého revolučnej povahy si bol Woodland dobre vedomý – bol na svete. Spolu s kolegom vynašli aj prvú čítačku čiarových kódov. Zaujímavosťou pre najväčších fanúšikov historických faktov je to, že Woodlandův kód nebol čiernobiely, ako ho poznáme dnes, ale bieločierny – s bielymi číslami a pruhmi na čiernej etikete.

Hoci Woodland prišiel s nápadom už v roku 1952, k masovému zavádzanie čiarových kódov a čítačiek čiarových kódov do obchodov došlo až v osemdesiatych rokoch. V niekdajšom Československu sme národné prefix získali ako prvé zo štátov východného bloku. Kód akéhokoľvek tovaru, ktorý sa vyrobí na Slovensku, začína číslami 858. Nasledujúce štyri čísla potom od seba odlišujú jednotlivých výrobcov. Napríklad číslica 4404 reprezentujú v čiarových kódoch od roku 1984 Plzeňský Prazdroj a číslice 3837 patrí od roku 1987 spoločnosti Vitana.

Detailné informácie nájdete na stránke slovenskej divízie svetovej spoločnosti GS1, pod ktorú okrem iného všetka činnosť spojená s implementáciou a registráciou čiarových kódov patrí.

Čiarové kódy kedysi a dnes

Čo sa tlače týka, prvé čiarové kódy boli vytlačené bežným polygrafickým spôsobom. Ten sa používa často aj dnes. Nájdete „ho“ na každej papierovej etikete alebo obale. S rozvojom obalových materiálov, predovšetkým s rozmachom rôznych plastových fólií, sa dostali do popredia tiež termotransferové tlačiarne. Menej obvyklé je použitie ink-jetu a lasera.

Najrozšírenejšie a najpoužívanejšie je z celej veľkej rodiny čiarových kódov ten s názvom European Article Number, skrátene EAN-13. Ako skratka napovedá, okrem čiernych pruhov rôznej hrúbky a rozstupov obsahuje aj trinásť číslic. V popularite mu však pomaly a isto začína „šliapať na päty“ QR kód, pozostávajúci z bielych a čiernych štvorcov, ktorý umožňuje kódovať podstatne obsiahlejšie množstvo dát.

Riešite, ako svoje výrobky čo najspoľahlivejšie a najefektívnejšie označiť kódom? Pýtajte sa, radi vám poradíme najoptimálnejšie riešenie.

LIFTEC | Průmyslové značení a automatizace | Všechna práva vyhrazena ©2022